INDEX OF CHOREOGRAPHERS

New York      Los Angeles      San Francisco


PART ONE: NEW YORK

Demian ACQUAVELLA
William ADAIR
Alvin AILEY
Juan ANTONIO
Gerald ARPINO
Art BAUMAN
Michael BENNETT
John Jeffery BERND
Jim BLANC
Bob BOWYER
Ronald K. BROWN
Gregg BURGE
Donald BYRD
William CARTER
Christopher CHADMAN
Jason CHILDERS
Stephen C. COLEMAN
Hernando CORTEZ
Terry CREACH
Séan CURRAN
Richard DANIELS
Gary DELOATCH
Mark DENDY
Robert Angelo DICELLO
David DORFMAN
William DOUGLAS
Ulysses DOVE
Nacho DUATO
Jeff DUNCAN
Carey ERICKSON
Louis FALCO
Robert GARLAND
Christopher GILLIS
Margie GILLIS
Miguel GODREAU
Ching GONZALEZ
Adam GRAMMIS
Charles Eugene GRANT
Neil GREENBERG
Lance GRIES
Rodney GRIFFIN
Ian HORVATH
Ishmael HOUSTON-JONES
John JASPERSE
Robert JOFFREY
Carld Jorel JONASSAINT
Bill T. JONES
Carlton T. JONES
John KELLY
Bruce KING
Chris KOMAR
Robert KOVICH
Robert LA FOSSE
Phyllis LAMHUT
Rachel LAMPERT
Heidi LATSKY
Holgar LINDEN
Edward M. LOVE, Jr.
Stephan A. LOVE
Lar LUBOVITCH
Shaun MCGILL
Heywood "Woody" MCGRIFF, Jr.
Jeff MCMAHON
Loremil MACHADO
Susan MARSHALL
Gene MASONER
Mark MORRIS
Matthew NASH
Edward J. NOLFI
Rudolf NUREYEV
David PARSONS
Walter RAINES
Luis RIVERA
Paul RUSSELL
Stuart SEBASTIAN
Jim SELF
Michael SHAWN
Edward STIERLE
Clark TIPPET
Julie TOLENTINO
Muna TSENG
Tim WENGERD
Stuart WHITE
Billy WILSON
John WILSON
David Steiger WOLFE
Kevin WYNN
Marlies YEARBY
Lila YORK
Arnie ZANE

  PART TWO: LOS ANGELES

Antony BALCENA
Gary BATES
Miguel DELGADO
Marguerite Pomerhn DERRICKS
José Jr. DE VEGA
James FARNSWORTH
Dan FROOT
Frank GUEVARA
Spencer III HENDERSON
Howard (Schwartz) JEFFREY
Tom JOBE
Carlton JOHNSON
David Joseph LEAHY
Kristofer Michael LEIGHTON
Gary MASCARO
Steve MERRITT
Tim MILLER
Michael PETERS
David John ROUSSÈVE
Jorge SAMANIEGO
Danny SCARBOROUGH
Adam SHANKMAN
Robert THOMPSON
Antony VALDOR
Marc WILDER
Lester WILSON


PART THREE: SAN FRANCISCO

Hassan AL FALAK
Jesselito BIE
Ellen BROMBERG
Yuri CACHERO
Rick DARNELL
Della DAVIDSON
Paul Timothy DIAZ
Frank EVERETT
Arturo FERNANDEZ
Ney FONSECA
Jeff FRIEDMAN
Robert GLADSTEIN
Joe GOODE
Jill GUILLERMO-TOGAWA
Jefé GUIMARAES
Anna HALPRIN
Keith HENNESSY
John HENRY
James HOWELL
Kenneth Craig INNES
Margaret JENKINS
Peter KADYK
Krissy KEEFER
John LEFAN
Joah LOWE
Cruz LUNA
Jamie McHUGH
Ed MOCK
KT NELSON
Aaron OSBORNE
Lawrence PECH
Rodney PRICE
Tracy RHOADES
Tomm RUUD
Zack THOMPSON
Helgi TOMASSON
James TYLER
Jon WEAVER
Ellen WEBB

 
Introduction by David Gere »
Testimonials from the Dance Community »
Acknowledgements »

TOP